top
logo


Home
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH PDF Drukuj Email
poniedziałek, 30 grudnia 2013 10:24

Podoficer i Szeregowy Roku to tytuły honorowe, a osoby, które o nie między sobą konkurują są najlepszymi żołnierzami spośród wszystkich pododdziałów w batalionie. Każdy dowódca ma w swojej kompanii ludzi, którzy w sposób szczególny w minionym okresie wywiązywali się ze swoich obowiązków, a ich dotychczasowa służba obfitowała w sukcesy i osiągnięcia. Podoficer i Szeregowy Roku to żołnierze, którzy powinni dzięki swym służbowym dokonaniom oraz cechom charakteru cieszyć się zaufaniem i szacunkiem. Jednak nie takim „zwykłym”. Ci, którzy zostają wyłonieni z konkursu jako zwycięzcy to osoby, które zasługują na zaufanie i jeszcze coś więcej. To coś, co trudno opisać słowami. Mieszanka wielu czynników i cech charakteru takich jak: charyzma, odwaga, poświęcenie, umiejętność działania w grupie oraz siła i honor przeplecione godzinami spędzonymi w polu w czasie wykonywania zadań służbowych wspólnie z kompanami. To żołnierze, którzy od początku służby powinni dać się poznać jako osoby zdyscyplinowane i sumienne, przejawiające własną inicjatywę oraz posiadać umiejętność priorytetowania celów.  

W tym roku w 18 batalionie tytuły te zdobyli: kpr. Jarosław ŚLUSARCZYK i st.szer. Maksymilian GÓRNY. Obaj z 1 kompanii szturmowej.

Kpr. Jarosław ŚLUSARCZYK został powołany do pełnienia zawodowej służby wojskowej w 2005 roku. Przez cały okres służby brał udział w czterech misjach poza granicami kraju. Za kontakt ogniowy podczas patrolu z amerykańskimi żołnierzami w czasie XI zmiany w Afganistanie został wyróżniony amerykańską Odznaką Bojową Piechoty (Combat Infantryman Badge). Jest żołnierzem angażującym się w szkolenie i funkcjonowanie pododdziału. Wykorzystuje do tego swoje doświadczenie oraz umiejętności, a często również swój czas prywatny.St.szer Maksymilian Górny służbę jako żołnierz zawodowy rozpoczął w 2008 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego, gdzie zdobył niezbędne doświadczenie na kierunku Ratownictwo Medyczne. W swojej karierze wojskowej dwa razy uczestniczył w misjach poza granicami kraju pełniąc obowiązki na stanowisku ratownika. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Wojskowym za bohaterskie czyny podczas incydentu w Afganistanie kiedy pojazd, którym się przemieszczał, najechał na improwizowany ładunek wybuchowy. Wykazał się wtedy umiejętnością podejmowania decyzji oraz szybkością działania w sytuacji o dużym natężeniu stresu. Poza tym za udział w XI zmianie otrzymał amerykańską Odznakę Bojową Piechoty. Kiedy został wybrany jako Szeregowy Roku powiedział: ”uzyskanie tego tytułu to ogromne wyróżnienie. Nigdy nie miałem wątpliwości, że wstąpienie w szeregi armii to najlepsza decyzja jakiej mogłem dokonać […] nie czuję się najlepszy, ale doceniony, owszem. To nagroda za wszystkie dotychczasowe wysiłki i czas spędzony z daleka od domu”.Służba Ojczyźnie to między innymi wyrzeczenia, wyjazdy i zwalczanie własnych słabości.  To często wykonywanie zadań, o których w świecie cywilnym większość ludzi nawet nie myśli. To ciężka praca, ale dająca olbrzymią satysfakcję. Sytuacje kiedy żołnierz zostaje za to nagrodzony są potwierdzeniem, że swoje obowiązki wykonuje na wysokim poziomie oraz podziękowaniem za dobrze wykonaną „robotę”.

Tekst: ppor. Anita SKOWRON

Zdjęcia: kpr. Jarosław ŚLUSARCZYK, st.szer. Maksymilian GÓRNY 

bottom