top
logo


Home
EKSPEDYCJA ORLĄT PDF Drukuj Email
czwartek, 26 września 2013 06:07

Ekspedycja Orląt to obóz szkoleniowy, który po raz drugi został zorganizowany dzięki współpracy Stowarzyszenia Polska – Świat z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Uczestnicy obozu na 10 dni zostali zakwaterowani na terenie jednostki wojskowej, gdzie „przez chwilę” mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze. Tej letniej dekadzie towarzyszyło między innymi: spanie w internacie, zaprawa poranna i liczne treningi oraz posiłki na stołówce żołnierskiej. Każdy też musiał stoczyć walkę z własnymi słabościami i jakby tego było mało wszędzie wplecione były elementy musztry i dyscypliny wojskowej. Młode Orlęta szkoliły się, a przy okazji zdobywały kolejne cenne doświadczenia i umiejętności pożądane w wojsku – bo większość z nich właśnie z wojskiem wiąże swoją przyszłość.

Po zdanym egzaminie i zajęciach prowadzonych przez instruktorów każdy z uczestników oddał po 3 skoki spadochronowe z wysokości 1000 m, przeszedł szkolenie ze wspinaczki wysokogórskiej i taktykę w górach. Była też chwila na relaks kiedy to Orlęta wzięły udział w największej w regionie imprezie militarnej „Operacja Południe”. Chwile spędzone na obozie, adrenalina i emocje towarzyszące skokom spadochronowym z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

Stowarzyszenie Polska – Świat od lat współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej i z jego wsparciem finansowym organizuje m.in. konkursy wiedzy oraz zawody sportowo – obronne „Sprawni jak Kadeci”. Dzięki podobnym przedsięwzięciom młodzież zachęcana jest do aktywności fizycznej i systematycznej pracy. Wysokie wyniki w nauce, dbałość o kondycję fizyczną i determinacja w dążeniu do celu to warunki jakie trzeba spełnić  by wziąć udział w takim projekcie. W zamian za to każdy z młodych uczestników otrzymuje między innymi: ogromną dawkę satysfakcji, niesamowite wspomnienia i radość z bycia nieprzeciętnym.Tekst: ppor. Anita SKOWRON, Maciej BRZEZICKI

Zdjęcia: Maciej BRZEZICKI


 


 

bottom