top
logo


Home
POLIGONOWE ZMAGANIA PDF Drukuj Email
czwartek, 14 lutego 2013 10:33

 

 

W dniach 31.01-08.02.2013r. żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego pod dowództwem ppłk. Mieczysława Bieńka wzięli udział w szkoleniu poligonowym w miejscowości Nowa Dęba.

Kolejny raz umiejętności spadochroniarzy z Bielska zostały poddane próbie. Sprawdzono ich wartość bojową, znajomość sprzętu i zdolność przetrwania w trudnych, zimowych warunkach. W ćwiczeniu wzięło udział prawie 430 żołnierzy z różnych pododdziałów „Osiemnastki”. Każda kompania realizowała zadania jakie wynikają z jej przeznaczenia na polu walki. Kompanie szturmowe doskonaliły swoje umiejętności z taktyki wykonując zadania w terenie lesistym, strzelały z broni indywidualnej i zespołowej w dzień i w nocy oraz wykonały kierowanie ogniem plutonu, które zweryfikowało ich skuteczność ogniową. Oprócz trzech kompanii szturmowych w szkoleniu wzięła udział kompania moździerzy, której działania skupiały się głównie wokół strzelania i kierowania ogniem oraz kompania dowodzenia, której plutony sprawdziły się z terenoznawstwa oraz minerstwa doskonaląc ogniowy sposób wysadzania.

Dowódca bielskich spadochroniarzy precyzyjnie określił cele i wymagany poziom ich realizacji. Stopień trudności podnosił fakt, że każdemu z wyżej wymienionych zagadnień szkoleniowych towarzyszyły wielogodzinne marsze i bytowania, które w realizacji były szczególnie wymagające ze względu na panujące prawdziwie zimowe warunki, ujemną temperaturę i grubą pokrywę śniegu.

W czasie ćwiczenia zużyto około 35 000 sztuk amunicji różnego kalibru, 2 tony materiałów wybuchowych, 130 pocisków moździerzowych, 300 granatów ręcznych,  250 petard i 6000 szt. amunicji ślepej, co tylko potwierdza intensywność szkolenia.

W maju batalion czeka kolejny poligon i choć pododdziały są przygotowane do wykonywania zadań w każdych warunkach atmosferycznych, miejmy nadzieję, że tym razem aura będzie łaskawsza.

Tekst: ppor. Anita SKOWRON

Zdjęcia: st.szer. Mariusz KAŁUŻNY

 

 

 

bottom