top
logo


Home
Witamy w 18 Batalionie Powietrznodesantowym
Mistrzostwa w piłce nożnej PDF Drukuj Email
W dniu 16. 09. 2011 r na boisku orlik w Międzybrodziu Bialskim odbyły sie zawody o mistrzostwo 18 bpd w piłce nożnej. Do zawodów przystąpiło 7 drużyn piłkarskich. Po przeprowadzonych rozgrywkach 1 miejsce zajęła drużyna kompani dowodzenia. Gratulujemy i życzymy następnych sukcesów sportowych.

alt
alt
 
Obchody Święta Wojska Polskiego w Rychwałdzie PDF Drukuj Email

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w dniu 15. 08. 2011 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbyły się uroczyste obchody święta Wniebowzięcia NMP. Msza Święta poprowadzona przez ks. Bp Tadeusza RAKOCZEGO ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej. Po mszy zgromadzeni mieli okazje obejrzeć wystawiony sprzęt oraz uzbrojenie które znajduje się na wyposażenia bielskich spadochroniarzy : pojazdy typu HMMWV, broń strzelecką, wyposażenie plutonu medycznego i inne. W obchodach święta uczestniczyli także: Dowódca 18 bpd ppłk Mieczysław BIENIEK, gen. bryg. Andrzej ŁOSIŃSKI - Dowódca 1 Śląskiej Brygady RakietoweJ Obrony Powietrznej w Bytomiu,  płk Krzysztof RADWAN - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, Prezydent miasta Bielsko-Biała Jacek KRYWULT.

 

 
Nowy Dowódca 18 batalionu powietrznodesantowego PDF Drukuj Email


Nowym dowódcą bielskich spadochroniarzy został podpułkownik Mieczysław BIENIEK. Przekazanie obowiązków odbyło się we wtorek, 02 sierpnia 2011 roku na terenie 18 batalionu powietrznodesantowego.


W uroczystości przekazania obowiązków między innymi udział wzięli: dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Bogdan Tworkowski, oficerowie ze sztabu brygady, Prezydent miasta Bielska-Białej, a także weterani i kombatanci związani z czerwonymi beretami, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, Policji, Straży Pożarnej z garnizonu Bielsko-Biała.
 
 
   

 
SIŁA ZESPOŁU - Najlepsza drużyna w WP PDF Drukuj Email


W dniach 15-17.06.2011r. w Poznaniu odbyły się zawody użyteczno - bojowe Pododdziałów Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

Do konkurencji stanęło łącznie dwadzieścia drużyn z czego szesnaście zmechanizowanych i cztery pancerne. W dwudniowych zmaganiach na poligonie w Biedrusku walczyło o najwyższe miejsce ponad 130 żołnierzy. Dzień przed zawodami stopień zagrożenia przeciwpożarowego był tak duży, że gdyby nie łaskawość aury, która biedruski poligon zrosiła deszczem, niemożliwe byłoby wykonanie jednej z głównych konkurencji, którą było strzelanie z wozów bojowych. Ku radości organizatorów deszcz pojawił się i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Po wykonaniu strzelania z KTO-Rosomak, Bojowych Wozów Piechoty, pojazdów typu Hummer. i czołgów Leopard żołnierze zostali sprawdzeni podczas biegu na 3 km i pływania. Drugi dzień zmagań o miejsce na podium również nie był łatwy. Na pętlach taktycznych żołnierze wykazywali się umiejętnością w nakładaniu odzieży ochronnej, posługiwaniu się sprzętem łączności, ustawiania min i transportu amunicji. Nie zabrakło również elementów udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych i sposobów poruszania się na polu walki. Do końcowej punktacji doliczono jeszcze marsz na orientację i strzelanie z broni indywidualnej. Konkurencja była ogromna zwłaszcza, że w zawodach na szczeblu Wojsk Lądowych wzięły udział najlepsze drużyny z jednostek. Zwyciężyła reprezentacja z 18 batalionu powietrznodesantowego pod dowództwem kpr. Wojciecha Janika, a wszystkim uczestnikom na uroczystym zakończeniu pogratulował generał broni Zbigniew Głowienka.

alt

alt

Tekst: ppor. Anita SKOWRON

Zdjęcia: chor. Marcin SZUBERT, ppor. Anita SKOWRON

 

 
BIEGAC KAŻDY MOŻE… TROCHE LEPIEJ… PDF Drukuj Email

W maju i czerwcu 2011r. w 18 batalionie powietrznodesantowym przeprowadzono egzaminy
z wychowania fizycznego.

Jak co roku do sprawdzianu przystąpili wszyscy żołnierze zawodowi, a dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub służbowych nie mogli wziąć udziału w konkurencjach, przewidziano termin w drugiej połowie roku. Zgodnie z ustawą o służbie żołnierzy zawodowych testowi ze sprawności fizycznej musi być poddany każdy, a otrzymanie oceny niedostatecznej w dwóch kolejnych latach może skutkować zwolnieniem do cywila. Egzamin jest taki sam we wszystkich jednostkach Wojsk Lądowych i obejmuje cztery konkurencje: bieg na 3000m, podciąganie na drążku, brzuszki i bieg 10x10m. W ostatnich latach wprowadzono zmiany i Ci, którzy lepiej dają sobie radę w wodzie mogą zamienić bieg na pływanie, brzuszki na pompki, a bieg 10x10 na bieg „po kopercie”.W jednostkach powietrznodesantowych normy są najwyższe w Wojskach Lądowych. Oznacza to, że na ocenę bardzo dobrą trzeba pobiec szybciej niż np. w jednostkach zmechanizowanych, zrobić więcej podciągnięć, brzuszków itd. Chociaż wśród spadochroniarzy prawie wszyscy na co dzień uprawiają sport, a plany tygodniowe zawierają po kilka godzin wychowania fizycznego, egzamin sprawnościowy nie jest szczególnie lubiany wśród żołnierzy, bowiem zupełnie inaczej uprawia się sport kiedy możesz i chcesz, a zupełnie inaczej kiedy musisz. O ocenach końcowych z poszczególnych konkurencji często decydują dziesiąte lub setne sekundy, a stojący ze stoperem instruktor na jednych działa mobilizująco, a innych stresuje. No cóż. Jak mówi stare przysłowie „służba nie drużba”, wykonywać zadania trzeba. Teraz większość z żołnierzy ma cały rok by popracować nad tymi konkurencjami, w których byli słabsi. Kolejny termin egzaminu za rok choć to wcale nie oznacza , że w batalionie nie będzie uprawiało się sportu. Przeciwnie. Biegające kompanie, wymarsze w góry, trening na siłowni czy gry zespołowe to stały element w 18 batalionie. Tym, którzy podchodzą do egzaminu w drugiej połowie roku życzymy szczęścia i trzymamy kciuki. Po wakacjach i wykorzystanych urlopach forma na pewno u jednych znacznie się podniesie, ale to również okres kiedy nie pilnowana może się pogorszyć. 

Tekst: ppor. Anita SKOWRON

Zdjęcia: st.szer. Mariusz BARABASZ

 
Więcej artykułów…
« PoczątekPoprzednia1112NastępnaOstatnie »


bottom
top

Najnowsze artykuły

Najczęściej czytane


bottom